Grafiki czasu pracy można zmieniać nawet z 1-dniowym wyprzedzeniem

grafikPo sierpniowej nowelizacji przepisów o czasie pracy pojawiła się wątpliwość, czy 7-dniowy termin na poinformowanie pracowników o obowiązujących ich harmonogramach czasu pracy dotyczy również zmian wprowadzanych do grafików w trakcie miesiąca np. w związku z chorobami, czy urlopami na żądanie innych zatrudnionych.

Zdania ekspertów w tym zakresie są podzielone. Część z nich podchodząca bardzo formalnie i literalnie do przepisów stanęła na stanowisku, że tygodniowy termin na ogłoszenie grafiku załodze dotyczy także zmian wprowadzanych do grafików. W praktyce jednak podejście takie oznaczałoby unicestwienie powyższej instytucji, gdyż zmienianie grafiku ze względu na chorobę po 7 dniach jest po prostu nierealne. Oznaczałoby to również spory wzrost kosztów pracy, bo zastąpienie wcześniejsze nieobecnych pracowników oznaczałoby konieczność pracy w godzinach nadliczbowych.

Próbą wyjścia z tej sytuacji jest stanowisko MPiPS z 18 października 2013 r., w sprawie modyfikacji rozkładów czasu pracy pracowników, w którym resort przyjął, że z art. 129 § 3 k.p. nie wynika, z jakim wyprzedzeniem mogą być one dokonywane. Regulacja w tym zakresie może natomiast być zawarta w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących u pracodawcy, np. w regulaminie pracy. MPiPS nawiązało w ten sposób do stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy z 2009 r., który wtedy dopuścił stosowanie zmian w harmonogramach czasu pracy, o ile pracodawca przewidział taką możliwość w swoich przepisach wewnątrzzakładowych. Wiele z regulaminów pracy już posiada takie regulacje, a w nich zawarte są najczęściej także daty co do terminów poinformowania o zmianie pracownika, którego ona dotyczy. PIP dopuszczał maksymalnie zmianę na 1 dzień przed i tą praktykę przypieczętowuje ostatnie stanowisko MPiPS. Jeśli więc pracodawcy nie mają wciąż tych regulacji w swoich regulaminach, a zmieniają harmonogramy, to czas pomyśleć o stosownych zmianach w tym zakresie.

Łukasz Prasołek



,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This entry was posted on 19 listopada 2013 and is filed under Prawo. Written by: . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.